Zachodniopomorskie porcelanki
Strona główna ˇ Katalog wg miast ˇ Forum ˇ Galeria zdjęć ˇ Linki ˇ Edukacja ˇ Jak fotografować ˇ SzukajCzwartek, Maja 02, 2024
Nawigacja
Portal
  Strona główna
  Katalog wg miast
  Brak opisów
  Poszukujemy
  Literatura
  Forum
  Edukacja
  Galeria zdjęć
  Kontakt z autorami
  O nas

Szczecin - browary

Szczecin - inne A-D

Szczecin - inne F-H

Szczecin - inne J-L

Szczecin - inne M-R

Szczecin - inne S-T

Szczecin - inne V-Z

Stargard - browary

Stargard - inne

Kamień Pomorski

Chociwel

Banie

Dąbie

Dobra

Dobrzany

Dolice

Dziwnów

Golczewo

Goleniów

Gryfice

Gryfino

Gryfino powiat

Łobez

Maszewo

Międzyzdroje

Mrzeżyno

Niebuszewo
  Mauch

Niechorze
  Meyer

Nowogard

Płoty

Podjuchy

Police

Pyrzyce

Pyrzyce powiat

Resko

Rewal

Suchań

Świnoujście

Trzebiatów

Trzebiatów powiat

Węgorzyno
  Hanke

Wolin

Dodatki
  Linki - Porcelanki
  Linki - Kolekcjonerskie
  Linki - Regionalne
  Mapy Pomorza
  Jak fotografować
  Pytania
  Mapa portalu

Użytkowników Online
Gości Online: 37
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 83
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: ~bula1237
Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~dukatkg
Avatar

Punktacja:
Ogólne: 58
Bonusy: 1
Kary: 0

2) ~wojtascammin (24 pkt.)
3) ~Aygon (19 pkt.)
4) ~Uszat (10 pkt.)
5) ~rychu2008 (8 pkt.)
6) ~jaceko30 (8 pkt.)

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Zobacz Temat
Zachodniopomorskie porcelanki | Forum strony "Zachodniopomorskie porcelanki" | Kolekcjonowanie porcelanek
Autor Rekonstrukcja napisów
@Administrator
Super Administrator

Dodane dnia 01-10-2008 15:21
Ćwiczyłem niedawno rekonstrukcję napisów na wytartych porcelankach.

Nie można powiedzieć, żebym był w 100% usatysfakcjonowany. Ale są ciekawe efekty. Najgorsze "wycieruchy", które trzeba było oglądać pod światło, ujawniają teraz swój napis. Niestety, nie jest to idealna czerń "jak żyleta". Napis jest lekko wyblakły i szarawy, z lekko srebrnym połyskiem. Nadaje się jednak do fotografowania (załączam niżej próbki) i od biedy można takie patenty eksponować w kolekcji. U nas na stronie efekty już są wykorzystywane, 16 września podmieniłem trochę zdjęć w katalogu.

A teraz opis samej techniki rekonstrukcji.

Jako przyrządy: zwykła poduszka do stempli z czarnym tuszem plus dwa kawałki papieru toaletowego. Jeden kawałek lekko brudzi się tuszem (nieduża plamka o średnicy między 0,5 a 1 cm), a następnie wciera się ten tusz w wytartą porcelankę. Przesuwam się wzdłuż napisów, przy wcieraniu wykonując koliste ruchy. Co jakiś czas, nim tusz zaschnie, usuwam go z białych miejsc przy pomocy drugiego (czystego) kawałka papieru. Efekt końcowy możecie zobaczyć na załączonych zdjęciach.

Niestety, nie na wszystkie porcelanki to zadziałało. Szanowny użytkownik Kuppermann ma np. ciekawy, nietypowy patent ze stargardzkiej mleczarni Schulza. Nie wiem nawet, jak opisać ten kształt. Nie mamy czegoś takiego w naszym katalogu, mi to najbardziej przypomina element z rolet albo płaski odważnik. No i na w/w porcelance, pomimo że widać ślady liter, tusz się w ogóle nie przyjmuje. Powierzchnia robi się cała czarna, ale napis wciąż jest niewidoczny. Trudno powiedzieć dlaczego - nietypowy surowiec (inny rodzaj porcelany?), czy zbyt płytkie zagłębienia po napisie? Nie mam pojęcia.

Na koniec jeszcze uwaga, że używałem tylko czarnego tuszu do stempli. Innych kolorów akurat w domu nie miałem, więc nie wiem, jak by się przyjmowały na porcelankach. Przydałoby sie jeszcze zrobić takie próby z tuszem czerwonym i zielonym.

Zdjęcia:


Edytowane przez Administrator dnia 01-10-2008 15:31
www.olejow.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rekonstrukcja napisów
~wojtascammin
Użytkownik

Dodane dnia 04-12-2008 19:41
Wypróbowałem ta metodę z czarnym tuszem,czerwonym i niebieskim do drukarek.Zamiast papieru toaletowego użyłem miękkiej szmatki.Szmatkę namoczyłem w tuszu i wedle wskazówek kolistymi ruchami wcierałem tusz aż do jego wyschnięcia efekt po użyciu tuszu czerwonego nie najlepszy.Po użyciu niebieskiego super.Czarny wyszedł także super może to zależy od tuszu ze tak dobrze wyszło.Nie próbowałem z zielonym bo nie miałem.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rekonstrukcja napisów
@Administrator
Super Administrator

Dodane dnia 06-12-2008 01:23
A można by prosić o fotkę? Coś z kolorem niebieskim i coś z czarnym, jak by to wyglądało.

Eksperymentowałem niedawno z wacikami i dzisiaj ze szmatką - i u mnie przy tuszu do stempli wciąż wygrywa papier toaletowy. Wata i szmatki tylko rozmazują. Ale może przy atramentach do drukarek inaczej to działa. Albo jeszcze innych rodzajów szmatek muszę poszukać.

Mój tusz do stempli nazywa się "NORIS Stempelfarbe ohne Öl". I tak jak tu wspomniałem, kolor jest niestety szary ze srebrnym połyskiem, nie czarny.
www.olejow.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rekonstrukcja napisów
~mamdar7
Użytkownik

Dodane dnia 03-10-2009 23:18
pomazałem tylko mazakiem, przed po
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rekonstrukcja napisów
~MAUS
Użytkownik

Dodane dnia 08-10-2009 16:42
Dobry ołówek też załatwia sprawę, bywają jednak korki o bardzo płytkim rowku i tu ta technika czasami się nie sprawdza.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rekonstrukcja napisów
~qulek82
Użytkownik

Dodane dnia 20-11-2009 18:59

Porcelanki zbieram ,raczej kopię od 3 lat ,a na dobre od 2 lat, renowacja starych wytartych napisów poza ołówkiem to przetarcie mosiężną zczoteczką (tania w zestawach w Catoramie).Po kilkakrotnym przetarciu mosiężnym włoskiem wychodzą czarne napisy,gdy przecieraz kolorowe,to oczywiście wychodzi czarny napis lekko pozłacany.Efekt murowany,uratowałem w ten posób bardzo wiele cennych okazów,moje zbiory możesz oglądać klikając w google porcelanki Legnicy,znajdziesz mnie również na browar biz jako qulek82.Oczywicie aby uniknąć starcia odświeżonego napisu możesz użyć lakieru bezbarwnego w sprayu.Zyczę powodzenia w renowacji tych porcelanek ,których do tej pory znajdowałem dużo po moich kolegach,oni je po prostu wyrzucali,ostatnio gdy opisałem ten posób na browar biz nie znalazłem żadnej porcelanki,i masz babo placek.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
1661369 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01 || eXtreme fusion by eXtreme Crew © 2003-2005