Zachodniopomorskie porcelanki
Strona główna ˇ Katalog wg miast ˇ Forum ˇ Galeria zdjęć ˇ Linki ˇ Edukacja ˇ Jak fotografować ˇ SzukajCzwartek, Marca 28, 2024
Nawigacja
Portal
  Strona główna
  Katalog wg miast
  Brak opisów
  Poszukujemy
  Literatura
  Forum
  Edukacja
  Galeria zdjęć
  Kontakt z autorami
  O nas

Szczecin - browary

Szczecin - inne A-D

Szczecin - inne F-H

Szczecin - inne J-L

Szczecin - inne M-R

Szczecin - inne S-T

Szczecin - inne V-Z

Stargard - browary

Stargard - inne

Kamień Pomorski

Chociwel

Banie

Dąbie

Dobra

Dobrzany

Dolice

Dziwnów

Golczewo

Goleniów

Gryfice

Gryfino

Gryfino powiat

Łobez

Maszewo

Międzyzdroje

Mrzeżyno

Niebuszewo
  Mauch

Niechorze
  Meyer

Nowogard

Płoty

Podjuchy

Police

Pyrzyce

Pyrzyce powiat

Resko

Rewal

Suchań

Świnoujście

Trzebiatów

Trzebiatów powiat

Węgorzyno
  Hanke

Wolin

Dodatki
  Linki - Porcelanki
  Linki - Kolekcjonerskie
  Linki - Regionalne
  Mapy Pomorza
  Jak fotografować
  Pytania
  Mapa portalu

Użytkowników Online
Gości Online: 30
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 83
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: ~bula1237
Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~dukatkg
Avatar

Punktacja:
Ogólne: 58
Bonusy: 1
Kary: 0

2) ~wojtascammin (24 pkt.)
3) ~Aygon (19 pkt.)
4) ~Uszat (10 pkt.)
5) ~rychu2008 (8 pkt.)
6) ~jaceko30 (8 pkt.)

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Zobacz Temat
Zachodniopomorskie porcelanki | Materiały dodatkowe | Edukacja
Autor Czym się różni Mineralwasser od Selterwasser?
@Administrator
Super Administrator

Dodane dnia 08-07-2008 01:15
Bardzo ciekawy tekst z czasów I wojny światowej o napojach chłodzących. Można się z niego dowiedzieć, czym różniła się woda mineralna od wody selterskiej.

Źródło: "Dziennik Poznański" z 21 czerwca 1917 roku. Zachowano oryginalną pisownię.

--------------------------------------------------

Ochładzające napoje.

W gorącej porze letniej najlepiej ochładzającym napojem, pragnienie uśmierzającym, jest świeża woda - "woda jest najlepsza" mówi już filozof grecki - lecz należy być ostrożnym przy jej używaniu. Najlepszym środkiem zastępczym wody są napoje z destylowanej wody, zawierające kwas węglany, a oznaczone mianem wody selterskiej i sodowej. Woda selterska jest sztuczną wodą mineralną, wyrabianą we wsi Niederselter w okręgu Limburg, a zawierającą chemiczną zawartość mineralną. Wyrabia sie ją z dobrej wody do picia za pomocą destylacyi, następnie dodaje się cząstki naturalnej wody selterskiej oraz kwasu węglanego. W ten sam sposób otrzymuje się wodę sodową, z wody destylowanej i przez dołączenie kwasu węglanego, tylko, że nie dodaje się cząstek naturalnej wody selterskiej, lecz dla lepszego smaku dwuwęglanu sody. Oznaczenie "woda sodowa" dzisiaj nie jest dokładne, pochodzi ono jeszcze z r. 1750, wtenczas lekarz francuski i chemik Venet Montpellier wytworzył napój musujący w ten sposób, że w zamkniętem naczyniu zmięszał lekki rozczyn sodowy z kwasem solnym. Przez to wytworzył się kwas węglany i sól, które stopiły się we wodzie. Przy utworzeniu naczynia ulatniał się kwas węglany w musowaniu.

Gdy później metodę wyrabiania wody ochładzającej zmieniono, nazwa wody sodowej została. Przez dodanie soku cytrynowego lub innych soków owocowych powstają tak zw. limoniady musujące; dziś oczywiście używa się surogatu zamiast soku owocowego. We wojsku niemieckiem oraz w marynarce ulubionymi napojami letnimi są woda selterska i limoniady musujące. W kantynach kosztują one nie drogo, zwłaszcza gdy oddział wojska sam zajmie się ich wyrobieniem. Lekarze wojskowi uważają na czystość, która łatwo skontrolować na drodze bakteriologicznej. Oddział sanitarny ciągle wskazuje na to, że do wytworzenia wody sztucznej mineralnej, tylko doskonałej wody używać należy, tak samo do dodatków. Na wszystkich większych okrętach znajdują się aparaty do wytworzenia wody selterskiej. Także we wojsku austryackiem mają wodę sodową; piją ja tam zmięszaną zwykle z winem.

Na Bałkanach najbardziej rozpowszechnionym napojem jest "Boza", napój wyrabiany ze sfermentowanego prosa, pochodzacy pierwotnie z Albanii, teraz jednakże używany również w Bułgaryi, Turcyi i Azyi Mniejszej. Albańczycy, szukający pracy na obczyźnie, wyrabiają go prawie wszędzie, aby sobie zarobić pieniędzy.

W Bułgaryi boza jest tak rozpowszechniona, że można ją uważać za napój krajowy Bułgarów. Jest to brunatny, zmącony płyn o smaku lekko kwaskawym, zawierający dużo węglowodanu a mało alkoholu. W Bułgaryi "bozadszinica" gra taką rolę jak w Niemczech piwiarnie. Oddział sanitarny w Bułgaryi urządził jadące "bozadszinica". Właśnie dla żołnierzy w polu boza jest doskonałym środkiem ochronnym przeciw wszelkim chorobom. Każdego dnia trzeba ją przygotować na nowo, gdyż kwaśnieje łatwo.
www.olejow.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
1635735 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01 || eXtreme fusion by eXtreme Crew © 2003-2005